
₹ 8.29 - 13.69 Lakh*
* Ex-showroom Price
| Citroen Aircross Key Specification | |
|---|---|
| Engine | PureTech 82 / PureTech 110 |
| Power | 109 bhp |
| Torque | 205 Nm |
| Mileage | 17.5Kmpl |
| Acceleration(0-100km/h) | ~12.9 Second |
| Top Speed | 160 Kmph |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Body Type | SUV |
Citroen India has launched the Aircross X at Rs 8.29 lakh (ex-showroom). It gets a brand new green colour, a restyled dashboard and some additional features like cruise control and push button start.
Engine options: 1.2-litre PureTech petrol engine in both naturally aspirated and turbocharged options, offering 110 bhp and 205 Nm of turbo torque, mated to a 5-speed manual, 6-speed manual or 6-speed automatic transmission.
Fuel efficiency: ARAI-certified mileage of 18.5 kmpl for the manual and 17.6 kmpl for the automatic variants with a 45-litre fuel tank.
Variants and Seating: Available in 5- and 7-seater variants with flexible seating layouts, including a removable 3rd row in the 7-seater.
Safety: The top trim gets 6 airbags, ABS with EBD, ESC, TPMS, rear parking sensors and a comprehensive safety package designed for Indian road conditions, earning a 5-star Bharat NCAP rating.
Comfort and Convenience: Ventilated front seats, keyless entry with push start, electric power steering, manual AC as standard with advanced touchscreen infotainment (10.25-inch) in the upper trim with Android Auto and Apple CarPlay (wired and wireless).
Interior: Fully digital 7-inch instrument cluster, leather upholstery in the premium trim, multiple storage spaces and high-quality finishing touches.

Exterior: Distinctive LED DRL and headlights, bold 17-inch diamond-cut alloy wheels, roof rails, rear spoiler, rear wiper/washer/defogger and dual-tone paint options.
ADAS: Advanced safety aids such as automatic emergency braking (AEB) with pedestrian detection, forward collision warning and driver attention warning are included, although some features such as adaptive cruise control and lane keep assist are not present.
The Citroën Aircross is available in 9 different colour options: Platinum Grey, Platinum Grey with Polar White, Cosmos Blue, Platinum Grey with Polar White, Polar White, Garnet Red with Pearl Black, Black, Garnet Red and Cosmo Blue with Polar White.
Citroen Aircross X Price start ₹8.29 Lakh and goes up-to 13.69 Lakh*, Aircross X offer 7 different variants.
Citroen Aircross X You (Base Model)
Citroen Aircross X Plus
Citroen Aircross X Turbo Plus 7 Seater
Citroen Aircross X Turbo Max 7 Seater
Citroen Aircross X Turbo Max 7 Seater DT
Citroen Aircross X Turbo Max AT 7 Seater
Citroen Aircross X Turbo Max AT 7 Seater DT (Top Model)
| Engine & Transmission Specification | |
|---|---|
| Engine Type | PureTech 82 / PureTech 110 |
| Displacement | 1199 cc |
| Max Power | 109 bhp |
| Max Torque | 205 Nm |
| No.of Cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Turbo charger | Yes |
| Transmission type | Automatic, Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Drivetrain | FWD |
| Additional Feature | - |
| Fuel & Performance Specification | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage ARAI | 17.5 Kmpl |
| Fuel Tank Capacity | 45 Liters |
| Emission Norm Compliance | BS-VI Phase 2 |
| Top Speed | 160 Kmph |
| Acceleration (0-100) Claimed | ~12.9 Seconds |
| Additional Features | - |
| Suspension, Steering & Brakes Specification | |
|---|---|
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Power Steering |
| Steering column adjustments | Tilt |
| Turning Radius | 5.4 M |
| Front Brake type | Disc Brake |
| Rear Brake type | Drum Brake |
| Front alloy wheel size | 17 Inch |
| Rear alloy wheel size | 17 Inch |
| Additional Features | - |
| Dimension & Capacity Specification | |
|---|---|
| Height | 1669 mm |
| Width | 1796 mm |
| Length | 4323 mm |
| Wheel Base | 2671 mm |
| Kerb Weight | 1309 Kg |
| Boot Space | 444 Liters |
| Seating Capacity | 5, 7 |
| No.of Doors | 5 |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Additional Features | Removable 3rd row seats, high seat ingress, advanced comfort ergonomics. |
| Comfort & Convenience Specification | |
|---|---|
| Power Steering | ✔ |
| Air conditioner | ✔ |
| Heater | ✔ |
| Height Adjustable Drive Seat | ✔ |
| Ventilated Seats | Higher Variants |
| Heated Seats | ✖ |
| Massage Seats | ✖ |
| Electric Adjustable Seats | ✖ |
| Automatic Climate Control | ✖ |
| Air quality control | ✖ |
| Accessory Power Outlet | ✔ |
| Venity Mirror | ✖ |
| Rear Reading lamp | ✖ |
| Rear Seat Headrest | ✖ |
| Adjustable Headrest | ✔ |
| Rear Seat Center Arm Rest | ✖ |
| Height Adjustable Front Seat Belt | ✔ |
| Rear AC Vents | ✖ |
| Lumbar Support | - |
| Parking Sensors | ✔ |
| Foldable Rear Seat | ✔ |
| Keyless Entry | ✔ |
| Engine Start/Stop Button | ✔ |
| Voice Commands | Higher Variants |
| USB Charger | ✔ |
| Center Console Armrest | - |
| Gear Shift Indicator | ✖ |
| Rear Curtain | ✖ |
| Drive Modes | - |
| Idle Start-Stop System | ✖ |
| Automatic Headlight | ✖ |
| Follow me Home Headlamps | ✖ |
| Power Windows | Front, Rear |
| Additional Features | - |
| Interior Features & Specification | |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Leather wrapped Steering Wheel | ✔ |
| Gear-shift selector | ✔ |
| Upholstery | fabric, Brown leatherette |
| Glovebox | ✔ |
| Cigarette Lighter | 12V Outlets |
| Digital Odometer | Yes, part of digital instrument cluster |
| Digital Instrument Cluster | 7-inch fully digital TFT cluster with speed, fuel, navigation, distance to empty, warnings |
| Additional Features | - mm |
| Exterior Feature & Specification | |
|---|---|
| Adjustable Headlights | ✖ |
| Rain sensing Wiper | ✖ |
| Rear Window | Wiper, Washer, Defogger |
| Alloy Wheels | 17-inch 'QUADRATIC' Diamond Cut Alloy Wheels |
| Rear Spoiler | ✔ |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | ✔ |
| Roof Rails | ✔ |
| Fog Lights | ✔ |
| Antenna | Shark Fin mm |
| Sunroof | ✖ |
| Puddle Lamps | ✖ |
| Boot opening | Manual |
| LED DRLs | ✔ |
| LED Headlight | ✔ |
| LED Taillight | ✔ |
| ORVMs | Electrically adjustable, turn indicators |
| Additional Features | Dual-tone paint options |
| Safety Feature & Specification | |
|---|---|
| Anti-lock Braking System(ABS) | ✔ |
| Central Locking | ✔ |
| Child safety Locks | ✔ |
| No.of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | ✔ |
| Passenger Airbag | ✔ |
| Day & Night Rear View Mirror | ✖ |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | ✔ |
| Seat Belt Warning | ✔ |
| Door Ajar Warning | ✔ |
| Traction Control | ✔ |
| Tyre Pressure monitoring System (TPMS) | ✔ |
| Engine Immobilizer | ✔ |
| Electronic Stability Control (ESC) | ✔ |
| Front Camera | ✖ |
| Rear Camera | ✔ |
| 360 View Camera | Higher Variants |
| Blind View Monitor (BVM) | ✖ |
| Anti-Theft Device | ✔ |
| Speed Alert | ✔ |
| Speed Sensing Auto Door Lock | ✔ |
| ISOFIX Child Seat Mounts | ✔ |
| Heads-Up Display (HUD) | ✖ |
| Hill Descent Control | ✖ |
| Hill Assist | ✔ |
| Impact sensing auto door unlock | ✖ |
| Additional Features | - |
| Entertainment & Communication Specification | |
|---|---|
| Radio | FM/AM |
| Phone Charging | Wired USB, Wireless |
| Bluetooth Connectivity | ✔ |
| Infotainment Screen | 10.25-inch HD touchscreen with gesture control |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| No.of Speakers | 6-speaker |
| USB Ports | Multiple USB Ports |
| Speakers | - |
| Additional Features | steering-mounted audio controls |
| ADAS Feature & Specification | |
|---|---|
| Automatic Emergency Braking | ✔ |
| Forward Collision Warning | ✔ |
| Lane Departure warning | ✖ |
| Lane keep Assist | ✖ |
| Driver Attention warning | ✔ |
| Adaptive Cruise Control | ✖ |
| Adaptive High Beam Assist | ✖ |
| Blind Spot Monitor | ✖ |
| Autonomous Parking | ✖ |
| Additional Features | Rear parking sensors standard, electronic stability control, hill hold assist. |
| Electric Specification | |
|---|---|
| Range | - Km |
| Motor Power | - Kw |
| Motor Type | - |
| Battery Capacity | - kWh |
| Battery Type | - |
| Charging Time (AC) | - |
| Charging Time (DC) | - |
| Charging Port | - |
| Charging Options | - |
| Regenerative Braking | - |
| Regenerative Braking Levels | - |
| Additional Features | - |