
₹ 14.99 - 21.74 Lakh*
* Ex-showroom Price
| Hyundai Alcazar Key Specification | |
|---|---|
| Engine | 1.5L Turbo GDi Petrol / 1.5L CRDi Diesel |
| Power | 158 bhp |
| Torque | 253 Nm |
| Mileage | 20.4Kmpl |
| Acceleration(0-100km/h) | ~9.8 Second |
| Top Speed | ~190 Kmph |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol, Diesel |
| Body Type | SUV |
Official facelift launched on September 9, 2024 in India with a ₹14.99 Lakh (petrol) and ₹15.99 Lakh (diesel) ex‑showroom starting price
Hyundai Alcazar Petrol Variants
Engine: 1.5L Turbo GDi Petrol
Transmission: Manual / DCT (7-Speed DCT / 6-Speed MT)
Mileage: ~18.8 km/l (MT), ~18.0 km/l (DCT)
Executive (MT) – ₹14.99 Lakh
Executive Matte (MT) – ₹15.14 Lakh
Prestige (MT) – ₹17.22 Lakh
Prestige Matte (MT) – ₹17.37 Lakh
Platinum (MT) – ₹19.60 Lakh
Platinum DT (MT) – ₹19.75 Lakh
Platinum Matte (MT) – ₹19.75 Lakh
Prestige DCT (AT) – ₹18.64 Lakh
Prestige Matte DCT – ₹18.79 Lakh
Platinum DCT – ₹20.95 Lakh
Platinum 6‑Seat DCT – ₹21.04 Lakh
Platinum DT DCT – ₹21.10 Lakh
Platinum Matte DCT – ₹21.10 Lakh
Platinum 6‑Seat DT DCT – ₹21.19 Lakh
Signature DCT – ₹21.39 Lakh
Signature DT DCT – ₹21.54 Lakh
Signature Matte DCT – ₹21.54 Lakh
Signature 6‑Seat DCT – ₹21.59 Lakh
Signature 6‑Seat DT DCT – ₹21.74 Lakh
Signature 6‑Seat Matte DCT – ₹21.74 Lakh
Hyundai Alcazar Diesel Variants
Engine: 1.5L CRDi Diesel
Transmission: Manual / Automatic ( 6-Speed )
Mileage: ~20.4 km/l (MT), ~18.1 km/l (AT)
Executive (MT) – ₹15.99 Lakh
Executive Matte (MT) – ₹16.14 Lakh
Prestige (MT) – ₹17.22 Lakh
Prestige Matte (MT) – ₹17.37 Lakh
Corporate (MT) – ₹17.87 Lakh
Corporate Matte (MT) – ₹18.02 Lakh
Platinum (MT) – ₹19.60 Lakh
Platinum DT / Matte (MT) – ₹19.75 Lakh
Corporate Diesel AT – ₹19.29 Lakh
Corporate Matte Diesel AT – ₹19.44 Lakh
Platinum Diesel AT – ₹20.95 Lakh
Platinum 6‑Seat Diesel AT – ₹21.04 Lakh
Platinum Diesel AT DT – ₹21.10 Lakh
Platinum Matte Diesel AT – ₹21.10 Lakh
Platinum 6‑Seat Diesel AT DT – ₹21.19 Lakh
Signature Diesel AT – ₹21.39 Lakh
Signature Diesel AT DT – ₹21.54 Lakh
Signature Matte Diesel AT – ₹21.54 Lakh
Signature 6‑Seat Diesel AT – ₹21.59 Lakh
Signature 6‑Seat Diesel AT DT – ₹21.74 Lakh
Signature 6‑Seat Matte Diesel AT – ₹21.74 Lakh
| Engine & Transmission Specification | |
|---|---|
| Engine Type | 1.5L Turbo GDi Petrol / 1.5L CRDi Diesel |
| Displacement | 1482 - 1493 cc |
| Max Power | 158 bhp |
| Max Torque | 253 Nm |
| No.of Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Turbo charger | ✓ |
| Transmission type | Automatic, Manual |
| Gearbox | 6-Manual, Automatic / 7-speed DCT |
| Drivetrain | FWD |
| Additional Feature | - |
| Fuel & Performance Specification | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol, Diesel |
| Mileage ARAI | 20.4 Kmpl |
| Fuel Tank Capacity | 50 Liters |
| Emission Norm Compliance | BS-VI Phase 2 |
| Top Speed | ~190 Kmph |
| Acceleration (0-100) Claimed | ~9.8 Seconds |
| Additional Features | Mileage : Petrol: 18.8 kmpl (DCT), Diesel: 20.4 kmpl (Manual) |
| Suspension, Steering & Brakes Specification | |
|---|---|
| Front Suspension | McPherson Strut with Coil Spring |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) |
| Steering Type | Power Steering |
| Steering column adjustments | Tilt, Telescopic |
| Turning Radius | 5.5 M |
| Front Brake type | Disc Brake |
| Rear Brake type | Disc Brake |
| Front alloy wheel size | 18 Inch |
| Rear alloy wheel size | 18 Inch |
| Additional Features | 17-inch (Lower Variants), 18-inch (Top Variants) |
| Dimension & Capacity Specification | |
|---|---|
| Height | 1790 mm |
| Width | 1800 mm |
| Length | 4755 mm |
| Wheel Base | 2850 mm |
| Kerb Weight | 1630 Kg |
| Boot Space | 239 Liters |
| Seating Capacity | 7 |
| No.of Doors | 5 |
| Ground Clearance | 200 mm |
| Additional Features | Seating capacity : 6-7 |
| Comfort & Convenience Specification | |
|---|---|
| Power Steering | ✔ |
| Air conditioner | ✔ |
| Heater | ✔ |
| Height Adjustable Drive Seat | ✔ |
| Ventilated Seats | Higher Variants |
| Heated Seats | ✖ |
| Massage Seats | ✖ |
| Electric Adjustable Seats | Higher Variants |
| Automatic Climate Control | ✔ |
| Air quality control | ✔ |
| Accessory Power Outlet | ✔ |
| Venity Mirror | ✔ |
| Rear Reading lamp | ✔ |
| Rear Seat Headrest | ✔ |
| Adjustable Headrest | ✔ |
| Rear Seat Center Arm Rest | ✔ |
| Height Adjustable Front Seat Belt | ✔ |
| Rear AC Vents | ✔ |
| Lumbar Support | ✔ |
| Parking Sensors | Higher Variants |
| Foldable Rear Seat | 60/40 Split |
| Keyless Entry | ✔ |
| Engine Start/Stop Button | ✔ |
| Voice Commands | ✔ |
| USB Charger | ✔ |
| Center Console Armrest | ✔ |
| Gear Shift Indicator | ✔ |
| Rear Curtain | ✖ |
| Drive Modes | ✔ |
| Idle Start-Stop System | ✔ |
| Automatic Headlight | ✔ |
| Follow me Home Headlamps | ✔ |
| Power Windows | Front, Rear |
| Additional Features | Air Purifier |
| Interior Features & Specification | |
|---|---|
| Tachometer | ✔ |
| Leather wrapped Steering Wheel | ✔ |
| Gear-shift selector | ✔ |
| Upholstery | Dual-tone noble brown & haze navy leatherette upholstery |
| Glovebox | ✔, Cooled, Lighted |
| Cigarette Lighter | 12V Outlets |
| Digital Odometer | ✔ |
| Digital Instrument Cluster | ✔ |
| Additional Features | - mm |
| Exterior Feature & Specification | |
|---|---|
| Adjustable Headlights | ✔ |
| Rain sensing Wiper | ✔ |
| Rear Window | Wiper, Washer |
| Alloy Wheels | ✔ |
| Rear Spoiler | ✔ |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | ✔ |
| Roof Rails | ✔ |
| Fog Lights | ✔ |
| Antenna | Shark Fin mm |
| Sunroof | Panoramic |
| Puddle Lamps | ✔ |
| Boot opening | Electric |
| LED DRLs | ✔ |
| LED Headlight | ✔ |
| LED Taillight | ✔ |
| ORVMs | Powered & Folding |
| Additional Features | - |
| Safety Feature & Specification | |
|---|---|
| Anti-lock Braking System(ABS) | ✔ |
| Central Locking | ✔ |
| Child safety Locks | ✔ |
| No.of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | ✔ |
| Passenger Airbag | ✔ |
| Day & Night Rear View Mirror | ✔ |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | ✔ |
| Seat Belt Warning | ✔ |
| Door Ajar Warning | ✔ |
| Traction Control | ✔ |
| Tyre Pressure monitoring System (TPMS) | ✔ |
| Engine Immobilizer | ✔ |
| Electronic Stability Control (ESC) | ✔ |
| Front Camera | ✔ |
| Rear Camera | ✔ |
| 360 View Camera | Higher Variants |
| Blind View Monitor (BVM) | Higher Variants |
| Anti-Theft Device | ✔ |
| Speed Alert | ✔ |
| Speed Sensing Auto Door Lock | ✔ |
| ISOFIX Child Seat Mounts | ✔ |
| Heads-Up Display (HUD) | ✔ |
| Hill Descent Control | Higher Variants |
| Hill Assist | ✔ |
| Impact sensing auto door unlock | ✔ |
| Additional Features | Emergency stop signal |
| Entertainment & Communication Specification | |
|---|---|
| Radio | ✔ |
| Phone Charging | Wired, Wireless |
| Bluetooth Connectivity | ✔ |
| Infotainment Screen | 10.25 Inch |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| No.of Speakers | 5-8 |
| USB Ports | Multiple |
| Speakers | Front & Rear |
| Additional Features | Standard 5‑speaker setup; Bose 8‑speaker system in Platinum and above |
| ADAS Feature & Specification | |
|---|---|
| Automatic Emergency Braking | ✔ |
| Forward Collision Warning | ✔ |
| Lane Departure warning | ✔ |
| Lane keep Assist | ✔ |
| Driver Attention warning | ✔ |
| Adaptive Cruise Control | ✔ |
| Adaptive High Beam Assist | ✔ |
| Blind Spot Monitor | ✔ |
| Autonomous Parking | ✖ |
| Additional Features | Includes Lane Following Assist, Leading Vehicle Departure Alert, Safe Exit Warning, Rear Cross‑Traffic Collision Assist |
| Electric Specification | |
|---|---|
| Range | - Km |
| Motor Power | - Kw |
| Motor Type | - |
| Battery Capacity | - kWh |
| Battery Type | - |
| Charging Time (AC) | - |
| Charging Time (DC) | - |
| Charging Port | - |
| Charging Options | - |
| Regenerative Braking | - |
| Regenerative Braking Levels | - |
| Additional Features | - |