
₹ 10.55 - 15.48 Lakh*
* Ex-showroom Price
| Hyundai Venue N Line Key Specification | |
|---|---|
| Engine | Kappa 1.0 l turbo GDi |
| Power | 118.41 bhp |
| Torque | 172 Nm |
| Mileage | 20Kmpl |
| Acceleration(0-100km/h) | ~8.5 Second |
| Top Speed | 165 Kmph |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Body Type | SUV |
Hyundai Venue N Line Prices start at Rs. 10.55 lakh (ex-showroom) for the N6 variant with manual and automatic options and extend to the premium N10 variant with a complete feature set and exclusive design touches.
The Venue N Line now gets a larger twin 12.3-inch curved display setup, which includes a fully digital instrument cluster and an infotainment touchscreen. The infotainment supports wireless Android Auto and Apple CarPlay with over-the-air (OTA) updates.

Comfort enhancements include ventilated front seats, 4-way powered driver’s seat (available in higher variants), sunroof, ambient lighting and multiple drive and traction modes including sand, mud and snow modes.
The Venue N Line comes standard with Level 2 ADAS on top variants, offering 21 advanced driver assistance features such as adaptive cruise control with stop and go, lane keep assist, automatic emergency braking, blind-spot monitoring and a 360-degree camera.
The Venue N Line’s safety features are enhanced with 6 airbags, electronic stability control, electronic parking brake with auto hold, tyre pressure monitoring, hill assist, rear parking sensors and a robust chassis with high-strength steel applications.
The Venue N Line is distinguished by sporty design cues, including red highlights inside and out, N badges on the steering wheel and gear knob, metal pedals, dark chrome grille, diamond-cut 17-inch alloys, twin exhaust tips and a sporty exhaust note.
Connected car technology with Hyundai BlueLink supports remote vehicle control, navigation, and real-time alerts.
The Hyundai Venue N Line is available in 8 different color options: Dragon Red, Atlas White, Atlas White with Abyss Black, Titan Grey, Hazel Blue, Hazel Blue with Abyss Black roof, Dragon Red with Abyss Black and Abyss Black.

New Hyundai Venue N Line price starts at ₹10.55 Lakh and goes upto ₹15.48 Lakh for top model. Venue N Line is Offered in 6 different variants : the base model of Venue N Line is N6 and the top model is Hyundai Venue N Line N10 DCT Dual Tone.
Hyundai Venue N Line N6 (Base Model)
Hyundai Venue N Line N6 Dual Tone
Venue N Line N6 DCT
Venue N Line N6 DCT Dual Tone
Hyundai Venue N Line N10 DCT
Venue N Line N10 DCT Dual Tone (Top Model)
| Engine & Transmission Specification | |
|---|---|
| Engine Type | Kappa 1.0 l turbo GDi |
| Displacement | 998 cc |
| Max Power | 118.41 bhp |
| Max Torque | 172 Nm |
| No.of Cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Turbo charger | Yes |
| Transmission type | Automatic, Manual |
| Gearbox | 6-MT / 7-DCT |
| Drivetrain | FWD |
| Additional Feature | - |
| Fuel & Performance Specification | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage ARAI | 20 Kmpl |
| Fuel Tank Capacity | 45 Liters |
| Emission Norm Compliance | BS-VI Phase 2 |
| Top Speed | 165 Kmph |
| Acceleration (0-100) Claimed | ~8.5 Seconds |
| Additional Features | - |
| Suspension, Steering & Brakes Specification | |
|---|---|
| Front Suspension | MacPherson Strut suspension |
| Rear Suspension | Rear twist beam |
| Steering Type | Power Steering |
| Steering column adjustments | Tilt |
| Turning Radius | 5.1 M |
| Front Brake type | Disc Brake |
| Rear Brake type | Disc Brake |
| Front alloy wheel size | 17 Inch |
| Rear alloy wheel size | 17 Inch |
| Additional Features | - |
| Dimension & Capacity Specification | |
|---|---|
| Height | 1665 mm |
| Width | 1800 mm |
| Length | 3995 mm |
| Wheel Base | 2520 mm |
| Kerb Weight | 1,220 - 1,250 Kg |
| Boot Space | 375 Liters |
| Seating Capacity | 5 |
| No.of Doors | 5 |
| Ground Clearance | 195 mm |
| Additional Features | Twin exhaust tips. |
| Comfort & Convenience Specification | |
|---|---|
| Power Steering | ✔ |
| Air conditioner | ✔ |
| Heater | ✔ |
| Height Adjustable Drive Seat | ✔ |
| Ventilated Seats | ✔ |
| Heated Seats | ✖ |
| Massage Seats | ✖ |
| Electric Adjustable Seats | ✔ |
| Automatic Climate Control | ✔ |
| Air quality control | ✔ |
| Accessory Power Outlet | Multiple USB Type-C Port |
| Venity Mirror | ✔ |
| Rear Reading lamp | ✔ |
| Rear Seat Headrest | ✔ |
| Adjustable Headrest | ✔ |
| Rear Seat Center Arm Rest | ✔ |
| Height Adjustable Front Seat Belt | ✔ |
| Rear AC Vents | ✔ |
| Lumbar Support | ✔ |
| Parking Sensors | Front , Rear |
| Foldable Rear Seat | 60/40 Split |
| Keyless Entry | ✔ |
| Engine Start/Stop Button | ✔ |
| Voice Commands | ✔ |
| USB Charger | ✔ |
| Center Console Armrest | ✔ |
| Gear Shift Indicator | ✔ |
| Rear Curtain | ✔ |
| Drive Modes | ✔ |
| Idle Start-Stop System | ✔ |
| Automatic Headlight | ✔ |
| Follow me Home Headlamps | ✔ |
| Power Windows | ✔ |
| Additional Features | Drive modes: Eco, Normal, Sport, Multi-terrain modes. |
| Interior Features & Specification | |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Leather wrapped Steering Wheel | ✔ |
| Gear-shift selector | ✔ |
| Upholstery | Leatherette |
| Glovebox | Cooled |
| Cigarette Lighter | ✖ |
| Digital Odometer | Yes |
| Digital Instrument Cluster | 12.3-inch fully digital TFT color display |
| Additional Features | - mm |
| Exterior Feature & Specification | |
|---|---|
| Adjustable Headlights | ✔ |
| Rain sensing Wiper | ✔ |
| Rear Window | Wiper, Washer, Defogger |
| Alloy Wheels | 17-inch diamond-cut with N emblem |
| Rear Spoiler | ✔ |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | ✔ |
| Roof Rails | ✔ |
| Fog Lights | ✔ |
| Antenna | Shark Fin mm |
| Sunroof | Panoramic |
| Puddle Lamps | ✔ |
| Boot opening | Manual |
| LED DRLs | ✔ |
| LED Headlight | ✔ |
| LED Taillight | ✔ |
| ORVMs | Electrically adjustable, Auto-Dimming |
| Additional Features | - |
| Safety Feature & Specification | |
|---|---|
| Anti-lock Braking System(ABS) | ✔ |
| Central Locking | ✔ |
| Child safety Locks | ✔ |
| No.of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | ✔ |
| Passenger Airbag | ✔ |
| Day & Night Rear View Mirror | ✔ |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | ✔ |
| Seat Belt Warning | ✔ |
| Door Ajar Warning | ✔ |
| Traction Control | ✔ |
| Tyre Pressure monitoring System (TPMS) | ✔ |
| Engine Immobilizer | ✔ |
| Electronic Stability Control (ESC) | ✔ |
| Front Camera | ✖ |
| Rear Camera | ✔ |
| 360 View Camera | ✖ |
| Blind View Monitor (BVM) | ✖ |
| Anti-Theft Device | ✔ |
| Speed Alert | ✔ |
| Speed Sensing Auto Door Lock | ✔ |
| ISOFIX Child Seat Mounts | ✔ |
| Heads-Up Display (HUD) | ✖ |
| Hill Descent Control | ✖ |
| Hill Assist | ✔ |
| Impact sensing auto door unlock | ✔ |
| Additional Features | - |
| Entertainment & Communication Specification | |
|---|---|
| Radio | FM/AM |
| Phone Charging | Wired USB, Wireless |
| Bluetooth Connectivity | ✔ |
| Infotainment Screen | 12.3-inch curved touchscreen |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| No.of Speakers | 8 speaker |
| USB Ports | Multiple USB Ports |
| Speakers | 8-speaker Bose premium sound system |
| Additional Features | - |
| ADAS Feature & Specification | |
|---|---|
| Automatic Emergency Braking | ✔ |
| Forward Collision Warning | ✔ |
| Lane Departure warning | ✔ |
| Lane keep Assist | ✔ |
| Driver Attention warning | ✔ |
| Adaptive Cruise Control | ✔ |
| Adaptive High Beam Assist | ✔ |
| Blind Spot Monitor | ✔ |
| Autonomous Parking | ✖ |
| Additional Features | - |
| Electric Specification | |
|---|---|
| Range | - Km |
| Motor Power | - Kw |
| Motor Type | - |
| Battery Capacity | - kWh |
| Battery Type | - |
| Charging Time (AC) | - |
| Charging Time (DC) | - |
| Charging Port | - |
| Charging Options | - |
| Regenerative Braking | - |
| Regenerative Braking Levels | - |
| Additional Features | - |