
₹ 11.07 - 17.58 Lakh*
* Ex-showroom Price
| Hyundai Verna Key Specification | |
|---|---|
| Engine | 1.5L Turbo GDi Petrol Engine |
| Power | 157 bhp |
| Torque | 253 Nm |
| Mileage | 18.6 Kmpl |
| Acceleration(0-100km/h) | 8.82 Second |
| Top Speed | 210 Kmph |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Body Type | Sedan |
• Hyundai has introduced a new SX+ variant for the Verna lineup, priced at ₹13.79 lakh (ex- showroom) for the manual transmission and ₹15.04 lakh for the iVT variant.
Verna EX (Base Model)
1497 cc, Manual, Petrol
Mileage: 18.6 kmpl
₹11.07 Lakh
Verna S
1497 cc, Manual, Petrol
Mileage: 18.6 kmpl
₹12.37 Lakh
Verna SX (Top Selling)
1497 cc, Manual, Petrol
Mileage: 18.6 kmpl
₹13.15 Lakh
Verna S iVT
1497 cc, Automatic, Petrol
Mileage: 19.6 kmpl
₹13.62 Lakh
Verna SX iVT
1497 cc, Automatic, Petrol
Mileage: 19.6 kmpl
₹14.40 Lakh
Verna SX Opt
1497 cc, Manual, Petrol
Mileage: 18.6 kmpl
₹14.86 Lakh
Verna SX Turbo
1482 cc, Manual, Petrol
Mileage: 20.0 kmpl
₹15.04 Lakh
Verna SX Turbo DT
1482 cc, Manual, Petrol
Mileage: 20.0 kmpl
₹15.04 Lakh
Verna SX Plus iVT (New)
1497 cc, Automatic, Petrol
Mileage: 19.6 kmpl
₹15.04 Lakh
Verna S Opt Turbo DCT
1482 cc, Automatic, Petrol
Mileage: 20.6 kmpl
₹15.27 Lakh
Verna SX Opt Turbo
1482 cc, Manual, Petrol
Mileage: 20.0 kmpl
₹16.19 Lakh
Verna SX Opt Turbo DT
1482 cc, Manual, Petrol
Mileage: 20.0 kmpl
₹16.19 Lakh
Verna SX Turbo DCT
1482 cc, Automatic, Petrol
Mileage: 20.6 kmpl
₹16.29 Lakh
Verna SX Turbo DCT DT
1482 cc, Automatic, Petrol
Mileage: 20.6 kmpl
₹16.29 Lakh
Verna SX Opt iVT
1497 cc, Automatic, Petrol
Mileage: 19.6 kmpl
₹16.40 Lakh
Verna SX Opt Turbo DCT
1482 cc, Automatic, Petrol
Mileage: 20.6 kmpl
₹17.58 Lakh
Verna SX Opt Turbo DCT DT (Top Model)
1482 cc, Automatic, Petrol
Mileage: 20.6 kmpl
₹17.58 Lakh
| Engine & Transmission Specification | |
|---|---|
| Engine Type | 1.5L Turbo GDi Petrol Engine |
| Displacement | 1482 cc |
| Max Power | 157 bhp |
| Max Torque | 253 Nm |
| No.of Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Turbo charger | Variant Specific |
| Transmission type | Automatic, Manual |
| Gearbox | 7-Speed DCT |
| Drivetrain | FWD |
| Additional Feature | Engine options - 1.5L Mpi petrol, |
| Fuel & Performance Specification | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage ARAI | 18.6 Kmpl |
| Fuel Tank Capacity | 45 Liters |
| Emission Norm Compliance | BS-VI Phase 2 |
| Top Speed | 210 Kmph |
| Acceleration (0-100) Claimed | 8.82 Seconds |
| Additional Features | - |
| Suspension, Steering & Brakes Specification | |
|---|---|
| Front Suspension | MacPherson Strut Suspension |
| Rear Suspension | Rear Twist Beam |
| Steering Type | Power Steering |
| Steering column adjustments | Tilt, Telescopic |
| Turning Radius | 5.2 M |
| Front Brake type | Disc Brake |
| Rear Brake type | Drum Brake |
| Front alloy wheel size | 16 Inch |
| Rear alloy wheel size | 16 Inch |
| Additional Features | - |
| Dimension & Capacity Specification | |
|---|---|
| Height | 1475 mm |
| Width | 1765 mm |
| Length | 4535 mm |
| Wheel Base | 2670 mm |
| Kerb Weight | 1240 Kg |
| Boot Space | 528 Liters |
| Seating Capacity | 5 |
| No.of Doors | 4 |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Additional Features | - |
| Comfort & Convenience Specification | |
|---|---|
| Power Steering | ✔ |
| Air conditioner | ✔ |
| Heater | ✔ |
| Height Adjustable Drive Seat | ✔ |
| Ventilated Seats | ✔ |
| Heated Seats | ✔ |
| Massage Seats | ✖ |
| Electric Adjustable Seats | ✔ |
| Automatic Climate Control | ✔ |
| Air quality control | ✔ |
| Accessory Power Outlet | ✔ |
| Venity Mirror | ✔ |
| Rear Reading lamp | ✔ |
| Rear Seat Headrest | ✔ |
| Adjustable Headrest | ✔ |
| Rear Seat Center Arm Rest | ✔ |
| Height Adjustable Front Seat Belt | ✔ |
| Rear AC Vents | ✔ |
| Lumbar Support | ✔ |
| Parking Sensors | Front , Rear |
| Foldable Rear Seat | 60/40 Split |
| Keyless Entry | ✔ |
| Engine Start/Stop Button | ✔ |
| Voice Commands | ✔ |
| USB Charger | ✔ |
| Center Console Armrest | ✔ |
| Gear Shift Indicator | ✔ |
| Rear Curtain | ✔ |
| Drive Modes | ✔ |
| Idle Start-Stop System | ✔ |
| Automatic Headlight | ✔ |
| Follow me Home Headlamps | ✔ |
| Power Windows | Front, Rear |
| Additional Features | - |
| Interior Features & Specification | |
|---|---|
| Tachometer | ✔ |
| Leather wrapped Steering Wheel | ✔ |
| Gear-shift selector | Leather Wrapped |
| Upholstery | Leatherette |
| Glovebox | Cooled |
| Cigarette Lighter | ✔ |
| Digital Odometer | ✔ |
| Digital Instrument Cluster | ✔ |
| Additional Features | - mm |
| Exterior Feature & Specification | |
|---|---|
| Adjustable Headlights | ✔ |
| Rain sensing Wiper | - |
| Rear Window | Defogger |
| Alloy Wheels | ✔ |
| Rear Spoiler | ✔ |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | ✔ |
| Roof Rails | ✔ |
| Fog Lights | ✔ |
| Antenna | Shark Fin mm |
| Sunroof | Panoramic |
| Puddle Lamps | ✔ |
| Boot opening | Electric |
| LED DRLs | ✔ |
| LED Headlight | ✔ |
| LED Taillight | ✔ |
| ORVMs | ✔ |
| Additional Features | - |
| Safety Feature & Specification | |
|---|---|
| Anti-lock Braking System(ABS) | ✔ |
| Central Locking | ✔ |
| Child safety Locks | ✔ |
| No.of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | ✔ |
| Passenger Airbag | ✔ |
| Day & Night Rear View Mirror | ✔ |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | ✔ |
| Seat Belt Warning | ✔ |
| Door Ajar Warning | ✔ |
| Traction Control | ✔ |
| Tyre Pressure monitoring System (TPMS) | ✔ |
| Engine Immobilizer | ✔ |
| Electronic Stability Control (ESC) | ✔ |
| Front Camera | ✔ |
| Rear Camera | ✔ |
| 360 View Camera | ✔ |
| Blind View Monitor (BVM) | ✖ |
| Anti-Theft Device | ✔ |
| Speed Alert | ✔ |
| Speed Sensing Auto Door Lock | ✔ |
| ISOFIX Child Seat Mounts | ✔ |
| Heads-Up Display (HUD) | ✔ |
| Hill Descent Control | ✔ |
| Hill Assist | ✔ |
| Impact sensing auto door unlock | ✔ |
| Additional Features | - |
| Entertainment & Communication Specification | |
|---|---|
| Radio | ✔ |
| Phone Charging | Wireless |
| Bluetooth Connectivity | ✔ |
| Infotainment Screen | 10.25 Inch |
| Connectivity | Android Auto |
| No.of Speakers | 8 |
| USB Ports | ✔ |
| Speakers | Front & Rear |
| Additional Features | Bose premium sound 8 speaker system |
| ADAS Feature & Specification | |
|---|---|
| Automatic Emergency Braking | ✖ |
| Forward Collision Warning | ✔ |
| Lane Departure warning | ✔ |
| Lane keep Assist | ✔ |
| Driver Attention warning | ✔ |
| Adaptive Cruise Control | ✔ |
| Adaptive High Beam Assist | ✔ |
| Blind Spot Monitor | ✔ |
| Autonomous Parking | ✖ |
| Additional Features | Rear Cross Traffic Alert |
| Electric Specification | |
|---|---|
| Range | - Km |
| Motor Power | - Kw |
| Motor Type | - |
| Battery Capacity | - kWh |
| Battery Type | - |
| Charging Time (AC) | - |
| Charging Time (DC) | - |
| Charging Port | - |
| Charging Options | - |
| Regenerative Braking | - |
| Regenerative Braking Levels | - |
| Additional Features | - |