
₹ 5.76 - 10.34 Lakh*
* Ex-showroom Price
| Renault Kiger Key Specification | |
|---|---|
| Engine | 1.0 L NA, Turbocharged Petrol |
| Power | 100 bhp |
| Torque | 160 Nm |
| Mileage | 20.5Kmpl |
| Acceleration(0-100km/h) | ~11.5 Second |
| Top Speed | 170 Kmph |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Body Type | SUV |
Renault Kiger is priced between Rs. 5.76 lakh and Rs. 10.34 lakh (ex-showroom), Kiger is available in four trims – Authentic, Evolution, Techno and Emotion.
Kiger is powered by a 1.0-litre naturally aspirated and turbo petrol engine, which produces power: 72 bhp (naturally aspirated), 99-100bhp (turbo petrol engine), and maximum torque of 96 Nm (NA), 152 Nm (MT turbo), 160 Nm (CVT turbo), transmission options include 5-speed manual, 5-speed AMT (NA), 5-speed manual and CVT (turbo), which is now E20 fuel-ready.
The Kiger facelift has seen bold styling changes, with a completely revised front grille with Renault’s new diamond logo, sharp LED projector headlights and redesigned front and rear bumpers with silver accent skid plates.
The exterior also gets new 16-inch dual-tone diamond-cut alloy wheels, LED DRLs, LED taillights with smoked finish and functional roof rails.
The cabin now features updated ventilated leatherette seats and a dual-tone black and white theme with yellow contrast stitching for a fresh look.
Safety has been upgraded with six airbags as standard across all variants, along with 21 advanced safety features.
The Kiger facelift has three drive modes: Eco, Normal and Sport. It aims to provide enhanced driving dynamics with improved NVH levels and a sporty attitude.
The Renault Kiger is now available in 10 different colours: Oasis Yellow, Ice Cool White, Stealth Black, Moonlight Silver, Shadow Grey, Shadow Grey with Mystery Black Roof, Oasis Yellow with Mystery Black, Caspian Blue, Ice Cool White with Mystery Black and Radiant Red with Mystery Black.
Kiger Authentic (Base Model)
999 cc | Manual | Petrol | 19.71 kmpl
₹5.76 Lakh*
Kiger Evolution
999 cc | Manual | Petrol | 19.71 kmpl
₹6.50 Lakh*
Kiger Evolution AMT
999 cc | Automatic | Petrol | 19.83 kmpl
₹6.95 Lakh*
Kiger Techno
999 cc | Manual | Petrol | 19.71 kmpl
₹7.50 Lakh*
Kiger Techno DT
999 cc | Manual | Petrol | 19.71 kmpl
₹7.71 Lakh*
Kiger Techno AMT
999 cc | Automatic | Petrol | 19.83 kmpl
₹7.96 Lakh*
Kiger Techno DT AMT
999 cc | Automatic | Petrol | 19.83 kmpl
₹8.17 Lakh*
Kiger Emotion
999 cc | Manual | Petrol | 19.71 kmpl
₹8.37 Lakh*
Kiger Emotion DT
999 cc | Manual | Petrol | 19.71 kmpl
₹8.58 Lakh*
Kiger Emotion Turbo
999 cc | Manual | Petrol | 20.38 kmpl
₹9.15 Lakh*
Kiger Emotion Turbo DT
999 cc | Manual | Petrol | 20.38 kmpl
₹9.15 Lakh*
Kiger Techno Turbo CVT
999 cc | Automatic | Petrol | 17.63 kmpl
₹9.15 Lakh*
Kiger Techno Turbo DT CVT
999 cc | Automatic | Petrol | 17.63 kmpl
₹9.15 Lakh*
Kiger Emotion Turbo CVT
999 cc | Automatic | Petrol | 17.63 kmpl
₹10.34 Lakh*
Kiger Emotion Turbo DT CVT (Top Model)
999 cc | Automatic | Petrol | 17.63 kmpl
₹10.34 Lakh*
| Engine & Transmission Specification | |
|---|---|
| Engine Type | 1.0 L NA, Turbocharged Petrol |
| Displacement | 999 cc |
| Max Power | 100 bhp |
| Max Torque | 160 Nm |
| No.of Cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Turbo charger | Yes |
| Transmission type | Automatic, Manual |
| Gearbox | 5-speed A, M, CVT |
| Drivetrain | FWD |
| Additional Feature | Power: 72bhp(NA),~100bhp (Turbo). Torque: 96 Nm (NA), 152 Nm (MT Turbo), 160 Nm (CVT Turbo) |
| Fuel & Performance Specification | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage ARAI | 20.5 Kmpl |
| Fuel Tank Capacity | 40 Liters |
| Emission Norm Compliance | BS-VI Phase 2 |
| Top Speed | 170 Kmph |
| Acceleration (0-100) Claimed | ~11.5 Seconds |
| Additional Features | Mileage: 18.24 km/p (Turbo), 20.5 kmpl (Manual NA) |
| Suspension, Steering & Brakes Specification | |
|---|---|
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Rear Twist Beam |
| Steering Type | Power Steering |
| Steering column adjustments | Tilt |
| Turning Radius | ~5.3 M |
| Front Brake type | Disc Brake |
| Rear Brake type | Drum Brake |
| Front alloy wheel size | 16 Inch |
| Rear alloy wheel size | 16 Inch |
| Additional Features | - |
| Dimension & Capacity Specification | |
|---|---|
| Height | 1605 mm |
| Width | 1750 mm |
| Length | 3991 mm |
| Wheel Base | 2500 mm |
| Kerb Weight | 1012 Kg |
| Boot Space | 405 Liters |
| Seating Capacity | 5 |
| No.of Doors | 5 |
| Ground Clearance | 205 mm |
| Additional Features | - |
| Comfort & Convenience Specification | |
|---|---|
| Power Steering | ✔ |
| Air conditioner | ✔ |
| Heater | ✔ |
| Height Adjustable Drive Seat | ✔ |
| Ventilated Seats | ✔ |
| Heated Seats | ✖ |
| Massage Seats | ✖ |
| Electric Adjustable Seats | ✖ |
| Automatic Climate Control | ✔ |
| Air quality control | ✔ |
| Accessory Power Outlet | ✔ |
| Venity Mirror | ✔ |
| Rear Reading lamp | ✔ |
| Rear Seat Headrest | ✔ |
| Adjustable Headrest | ✔ |
| Rear Seat Center Arm Rest | ✔ |
| Height Adjustable Front Seat Belt | ✔ |
| Rear AC Vents | ✔ |
| Lumbar Support | ✖ |
| Parking Sensors | Front , Rear |
| Foldable Rear Seat | 60/40 Split |
| Keyless Entry | ✔ |
| Engine Start/Stop Button | ✔ |
| Voice Commands | ✔ |
| USB Charger | ✔ |
| Center Console Armrest | ✔ |
| Gear Shift Indicator | ✔ |
| Rear Curtain | ✔ |
| Drive Modes | ✔ |
| Idle Start-Stop System | ✔ |
| Automatic Headlight | ✔ |
| Follow me Home Headlamps | ✔ |
| Power Windows | ✔ |
| Additional Features | - |
| Interior Features & Specification | |
|---|---|
| Tachometer | Digital With Analog Style |
| Leather wrapped Steering Wheel | ✔ |
| Gear-shift selector | Leather Wrapped |
| Upholstery | Ventilated leatherette seats with dual-tone theme |
| Glovebox | Cooled |
| Cigarette Lighter | ✖ |
| Digital Odometer | ✔ |
| Digital Instrument Cluster | ✔ |
| Additional Features | 3.5 inch digital display with fuel and engine temperature mm |
| Exterior Feature & Specification | |
|---|---|
| Adjustable Headlights | ✔ |
| Rain sensing Wiper | ✔ |
| Rear Window | Defogger |
| Alloy Wheels | ✔ |
| Rear Spoiler | ✔ |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | ✔ |
| Roof Rails | ✔ |
| Fog Lights | Higher Variants |
| Antenna | Shark Fin mm |
| Sunroof | ✖ |
| Puddle Lamps | ✖ |
| Boot opening | Manual |
| LED DRLs | ✔ |
| LED Headlight | ✔ |
| LED Taillight | ✔ |
| ORVMs | Powered & Folding, turn indicators |
| Additional Features | - |
| Safety Feature & Specification | |
|---|---|
| Anti-lock Braking System(ABS) | ✔ |
| Central Locking | ✔ |
| Child safety Locks | ✔ |
| No.of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | ✔ |
| Passenger Airbag | ✔ |
| Day & Night Rear View Mirror | ✔ |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | ✔ |
| Seat Belt Warning | ✔ |
| Door Ajar Warning | ✔ |
| Traction Control | ✔ |
| Tyre Pressure monitoring System (TPMS) | ✔ |
| Engine Immobilizer | ✔ |
| Electronic Stability Control (ESC) | ✔ |
| Front Camera | ✔ |
| Rear Camera | ✔ |
| 360 View Camera | ✔ |
| Blind View Monitor (BVM) | - |
| Anti-Theft Device | ✔ |
| Speed Alert | ✔ |
| Speed Sensing Auto Door Lock | ✔ |
| ISOFIX Child Seat Mounts | ✔ |
| Heads-Up Display (HUD) | ✖ |
| Hill Descent Control | ✖ |
| Hill Assist | ✔ |
| Impact sensing auto door unlock | ✔ |
| Additional Features | Multi-view camera system enhances parking and low-speed maneuvering safety |
| Entertainment & Communication Specification | |
|---|---|
| Radio | ✔ |
| Phone Charging | Wireless |
| Bluetooth Connectivity | ✔ |
| Infotainment Screen | 8-inch floating touchscreen display |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| No.of Speakers | 4 speakers standard, 6 speakers premium variants |
| USB Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Additional Features | Voice commands, steering mounted controls |
| ADAS Feature & Specification | |
|---|---|
| Automatic Emergency Braking | ✔ |
| Forward Collision Warning | ✔ |
| Lane Departure warning | ✔ |
| Lane keep Assist | ✔ |
| Driver Attention warning | ✔ |
| Adaptive Cruise Control | ✖ |
| Adaptive High Beam Assist | ✖ |
| Blind Spot Monitor | ✔ |
| Autonomous Parking | ✖ |
| Additional Features | safety features : collision prevention, lane keeping, and driver alertness. |
| Electric Specification | |
|---|---|
| Range | - Km |
| Motor Power | - Kw |
| Motor Type | - |
| Battery Capacity | - kWh |
| Battery Type | - |
| Charging Time (AC) | - |
| Charging Time (DC) | - |
| Charging Port | - |
| Charging Options | - |
| Regenerative Braking | - |
| Regenerative Braking Levels | - |
| Additional Features | - |