
₹ 4.30 - 5.90 Lakh*
* Ex-showroom Price
| Renault KWID Key Specification | |
|---|---|
| Engine | 1.0L SCe |
| Power | 67.06 bhp |
| Torque | 91 Nm |
| Mileage | 22.3Kmpl |
| Acceleration(0-100km/h) | - Second |
| Top Speed | - Kmph |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Body Type | Hatchback |
Renault KWID base model price starts at 4.30lakh and goes up to 5.90 lakh for the top model in India.
To celebrate the decade of the KWID, Renault has launched a limited run 10th Anniversary Edition in India, with 500 units featuring an exclusive dual-tone paint scheme, decals, illuminated scuff plates, puddle lamps and yellow interior accents.
Cosmetic updates are expected for the facelift, including a new 2D Renault logo, tweaked headlights, revised bumpers, new wheel designs and fresh colour options. Interior improvements include updated upholstery and a possible USB Type-C charging port in higher trims.
Key Features
The powertrain remains the 1.0L naturally aspirated petrol engine that produces 68-69 PS of power and 91 Nm of torque, with options of 5-speed manual and AMT transmissions.
The SUV-inspired styling includes high ground clearance (184 mm), LED DRLs, LED taillights, roof rails (top trims) and an integrated rear spoiler.
The KWID lineup now comes standard with safety features including six airbags and 3-point seatbelts for all seats, ABS with EBD, Electronic Stability Control (ESC), Traction Control, Hill Assist (AMT only), ISOFIX child seat mounts, engine immobilizer, rear parking sensors with camera (top trims) and speed alert systems.
Comfort and convenience include an 8-inch touchscreen infotainment system with Android Auto and Apple CarPlay, digital instrument cluster, keyless entry, power windows, remote locking and steering-mounted audio controls in higher trims.
No advanced ADAS such as automatic emergency braking, adaptive cruise control or lane assist systems are currently available.
The Renault KWID is available in 7 different colours: Fiery Red Dual Tone, Metal Mustard Black Roof, Moonlight Silver with Black Roof, Moonlight Silver, Zanskar Blue, Zanskar Blue Black Roof and Ice Cool White with Black Roof.
Renault KWID offer 11 different Trims options, Base Model is Authentic and top model is 1.0 CLIMBER DT AMT.
Renault KWID Authentic (Base Model)
Renault KWID Evolution
Renault KWID Evolution AMT
Renault KWID Techno
Renault KWID Anniversary Edition
Renault KWID 1.0 CLIMBER
Renault KWID Techno AMT
Renault KWID 1.0 CLIMBER DT
Renault KWID Anniversary Edition AMT
Renault KWID 1.0 CLIMBER AMT
Renault KWID 1.0 CLIMBER DT AMT (Top Model)
| Engine & Transmission Specification | |
|---|---|
| Engine Type | 1.0L SCe |
| Displacement | 999 cc |
| Max Power | 67.06 bhp |
| Max Torque | 91 Nm |
| No.of Cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Turbo charger | No |
| Transmission type | Automatic, Manual |
| Gearbox | 5-Speed |
| Drivetrain | FWD |
| Additional Feature | - |
| Fuel & Performance Specification | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage ARAI | 22.3 Kmpl |
| Fuel Tank Capacity | 28 Liters |
| Emission Norm Compliance | BS-VI Phase 2 |
| Top Speed | - Kmph |
| Acceleration (0-100) Claimed | - Seconds |
| Additional Features | - |
| Suspension, Steering & Brakes Specification | |
|---|---|
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Twist beam |
| Steering Type | Power Steering |
| Steering column adjustments | Tilt |
| Turning Radius | 4.9 M |
| Front Brake type | Disc Brake |
| Rear Brake type | Drum Brake |
| Front alloy wheel size | 14 Inch |
| Rear alloy wheel size | 14 Inch |
| Additional Features | - |
| Dimension & Capacity Specification | |
|---|---|
| Height | 1490 mm |
| Width | 1579 mm |
| Length | 3731 mm |
| Wheel Base | 2500 mm |
| Kerb Weight | 755 Kg |
| Boot Space | 279 Liters |
| Seating Capacity | 5 |
| No.of Doors | 5 |
| Ground Clearance | 184 mm |
| Additional Features | - |
| Comfort & Convenience Specification | |
|---|---|
| Power Steering | ✔ |
| Air conditioner | ✔ |
| Heater | ✔ |
| Height Adjustable Drive Seat | ✖ |
| Ventilated Seats | ✖ |
| Heated Seats | ✖ |
| Massage Seats | ✖ |
| Electric Adjustable Seats | ✖ |
| Automatic Climate Control | Higher Variants |
| Air quality control | ✔ |
| Accessory Power Outlet | ✔ |
| Venity Mirror | ✔ |
| Rear Reading lamp | ✔ |
| Rear Seat Headrest | ✔ |
| Adjustable Headrest | ✔ |
| Rear Seat Center Arm Rest | Higher Variants |
| Height Adjustable Front Seat Belt | ✔ |
| Rear AC Vents | ✖ |
| Lumbar Support | ✖ |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | ✔ |
| Keyless Entry | ✔ |
| Engine Start/Stop Button | ✖ |
| Voice Commands | ✖ |
| USB Charger | ✔ |
| Center Console Armrest | ✖ |
| Gear Shift Indicator | ✔ |
| Rear Curtain | ✖ |
| Drive Modes | ✖ |
| Idle Start-Stop System | ✖ |
| Automatic Headlight | ✖ |
| Follow me Home Headlamps | ✖ |
| Power Windows | ✔ |
| Additional Features | - |
| Interior Features & Specification | |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Leather wrapped Steering Wheel | ✔ |
| Gear-shift selector | Stalk-Mounted Shifter (behind steering) |
| Upholstery | Fabric |
| Glovebox | ✔ |
| Cigarette Lighter | ✖ |
| Digital Odometer | Yes, within instrument cluster |
| Digital Instrument Cluster | Yes, semi-digital style |
| Additional Features | 8-inch touchscreen infotainment (top variants) mm |
| Exterior Feature & Specification | |
|---|---|
| Adjustable Headlights | ✔ |
| Rain sensing Wiper | ✖ |
| Rear Window | Wiper, Washer |
| Alloy Wheels | 14 inch |
| Rear Spoiler | ✔ |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | ✔ |
| Roof Rails | ✔ |
| Fog Lights | ✔ |
| Antenna | ✔ mm |
| Sunroof | ✖ |
| Puddle Lamps | ✖ |
| Boot opening | Manual |
| LED DRLs | ✔ |
| LED Headlight | Halogen Light |
| LED Taillight | ✔ |
| ORVMs | Electric |
| Additional Features | - |
| Safety Feature & Specification | |
|---|---|
| Anti-lock Braking System(ABS) | ✔ |
| Central Locking | ✔ |
| Child safety Locks | ✔ |
| No.of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | ✔ |
| Passenger Airbag | ✔ |
| Day & Night Rear View Mirror | ✔ |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | ✔ |
| Seat Belt Warning | ✔ |
| Door Ajar Warning | ✔ |
| Traction Control | ✔ |
| Tyre Pressure monitoring System (TPMS) | ✔ |
| Engine Immobilizer | ✔ |
| Electronic Stability Control (ESC) | ✔ |
| Front Camera | ✖ |
| Rear Camera | Higher Variants |
| 360 View Camera | ✖ |
| Blind View Monitor (BVM) | ✖ |
| Anti-Theft Device | ✔ |
| Speed Alert | ✔ |
| Speed Sensing Auto Door Lock | ✔ |
| ISOFIX Child Seat Mounts | ✔ |
| Heads-Up Display (HUD) | ✖ |
| Hill Descent Control | ✖ |
| Hill Assist | ✔ |
| Impact sensing auto door unlock | ✔ |
| Additional Features | seatbelt reminder |
| Entertainment & Communication Specification | |
|---|---|
| Radio | ✔ |
| Phone Charging | Wired USB |
| Bluetooth Connectivity | ✔ |
| Infotainment Screen | 8-inch touchscreen |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| No.of Speakers | 2 speakers |
| USB Ports | ✔ |
| Speakers | - |
| Additional Features | - |
| ADAS Feature & Specification | |
|---|---|
| Automatic Emergency Braking | ✔ |
| Forward Collision Warning | ✔ |
| Lane Departure warning | ✔ |
| Lane keep Assist | ✔ |
| Driver Attention warning | ✔ |
| Adaptive Cruise Control | ✔ |
| Adaptive High Beam Assist | ✔ |
| Blind Spot Monitor | ✔ |
| Autonomous Parking | - |
| Additional Features | - |
| Electric Specification | |
|---|---|
| Range | - Km |
| Motor Power | - Kw |
| Motor Type | - |
| Battery Capacity | - kWh |
| Battery Type | - |
| Charging Time (AC) | - |
| Charging Time (DC) | - |
| Charging Port | - |
| Charging Options | - |
| Regenerative Braking | - |
| Regenerative Braking Levels | - |
| Additional Features | - |