
₹ 12.31 - 14.45 Lakh*
* Ex-showroom Price
| Maruti Suzuki Jimny Key Specification | |
|---|---|
| Engine | K15B |
| Power | 104 bhp |
| Torque | 134.2 Nm |
| Mileage | 16.94 Kmpl |
| Acceleration(0-100km/h) | ~12-13 Second |
| Top Speed | 155 Kmph |
| Drivetrain | AWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Body Type | SUV |
2025 Maruti Jimny price ranges from ₹12.31 lakh to ₹14.45 lakh* for the top model in India.
Engine and Transmission: The Jimny is powered by a 1.5L K15B petrol engine, producing 103bhp@6000rpm and 134.2 Nm @ 4000 rpm of torque, mated to a 5-speed manual or 4-speed automatic transmission.
Drive System: ALLGRIP PRO 4WD with low-range transfer gear that enables 2H, 4H and 4L modes for versatile on- and off-road capability, making it ideal for tackling any road.
Fuel and Mileage: ARAI-rated mileage of 16.39 to 16.94 kmpl, from a 40-litre fuel tank, BS VI emission compliant.
Safety: 6 front airbags come standard, and it is equipped with ABS with EBD, ESC, traction control, hill hold and descent control, rear parking sensors and camera, ISOFIX mounts.
Interior and infotainment: 9-inch touchscreen with Android Auto and Apple CarPlay, multi-function steering wheel, keyless entry, and the Alpha variant also gets an engine start-stop button.
Exterior: Round LED projector headlights with washers, 15-inch alloy wheels, powered ORVMs with turn indicators, halogen fog lamps.
Off-road capability: High ground clearance (210 mm), approach and departure angles of 36° and 50°, robust ladder frame chassis.
Maruti Suzuki Jimny is available in 7 different color options – Pearl Arctic White, Sizzling Red/Bluish Black Roof, Granite Grey, Bluish Black, Sizzling Red, Nexa Blue and Kinetic Yellow/Bluish Black Roof.
The Maruti Suzuki Jimny is popular in India and around the world, so it is available in many modification options and kits.
Maruti Suzuki Jimny base model price start ₹12.76 Lakh Goes up-to ₹15.05 Lakh* for Top Model Ex-showroom Bharat(india).
Maruti Jimny Zeta (Base Model)
Maruti Jimny Alpha
Maruti Jimny Alpha Dual Tone
Maruti Jimny Zeta AT
Maruti Jimny Alpha AT
Maruti Jimny Alpha Dual Tone AT (Top Model)
| Engine & Transmission Specification | |
|---|---|
| Engine Type | K15B |
| Displacement | 1462 cc |
| Max Power | 104 bhp |
| Max Torque | 134.2 Nm |
| No.of Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Turbo charger | No |
| Transmission type | Automatic, Manual |
| Gearbox | 5 Speed manual, 4 speed Automatic |
| Drivetrain | AWD |
| Additional Feature | - |
| Fuel & Performance Specification | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage ARAI | 16.94 Kmpl |
| Fuel Tank Capacity | 40 Liters |
| Emission Norm Compliance | BS-VI Phase 2 |
| Top Speed | 155 Kmph |
| Acceleration (0-100) Claimed | ~12-13 Seconds |
| Additional Features | - |
| Suspension, Steering & Brakes Specification | |
|---|---|
| Front Suspension | Multi-link suspension |
| Rear Suspension | Multi-link suspension |
| Steering Type | Power Steering |
| Steering column adjustments | Tilt |
| Turning Radius | 5.7 M |
| Front Brake type | Disc Brake |
| Rear Brake type | Drum Brake |
| Front alloy wheel size | 15 Inch |
| Rear alloy wheel size | 15 Inch |
| Additional Features | Tailgate-Mounted Spare wheel |
| Dimension & Capacity Specification | |
|---|---|
| Height | 1720 mm |
| Width | 1645 mm |
| Length | 3985 mm |
| Wheel Base | 2590 mm |
| Kerb Weight | 1205 Kg |
| Boot Space | 211 Liters |
| Seating Capacity | 4 |
| No.of Doors | 5 |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Additional Features | - |
| Comfort & Convenience Specification | |
|---|---|
| Power Steering | ✔ |
| Air conditioner | ✔ |
| Heater | ✔ |
| Height Adjustable Drive Seat | ✔ |
| Ventilated Seats | ✖ |
| Heated Seats | ✖ |
| Massage Seats | ✖ |
| Electric Adjustable Seats | ✖ |
| Automatic Climate Control | ✔ |
| Air quality control | ✖ |
| Accessory Power Outlet | ✔ |
| Venity Mirror | ✔ |
| Rear Reading lamp | ✔ |
| Rear Seat Headrest | ✔ |
| Adjustable Headrest | ✔ |
| Rear Seat Center Arm Rest | ✖ |
| Height Adjustable Front Seat Belt | ✔ |
| Rear AC Vents | ✖ |
| Lumbar Support | - |
| Parking Sensors | ✔ |
| Foldable Rear Seat | ✔ |
| Keyless Entry | Higher Variants |
| Engine Start/Stop Button | Higher Variants |
| Voice Commands | ✔ |
| USB Charger | ✔ |
| Center Console Armrest | ✔ |
| Gear Shift Indicator | ✔ |
| Rear Curtain | ✖ |
| Drive Modes | ✔ |
| Idle Start-Stop System | ✔ |
| Automatic Headlight | ✔ |
| Follow me Home Headlamps | ✔ |
| Power Windows | ✔ |
| Additional Features | - |
| Interior Features & Specification | |
|---|---|
| Tachometer | ✔ |
| Leather wrapped Steering Wheel | ✔ |
| Gear-shift selector | ✔ |
| Upholstery | Fabric |
| Glovebox | Cooled |
| Cigarette Lighter | ✖ |
| Digital Odometer | ✔ |
| Digital Instrument Cluster | ✔ |
| Additional Features | - mm |
| Exterior Feature & Specification | |
|---|---|
| Adjustable Headlights | ✔ |
| Rain sensing Wiper | ✖ |
| Rear Window | Wiper, Washer, Defogger |
| Alloy Wheels | ✔ |
| Rear Spoiler | ✖ |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | ✔ |
| Roof Rails | ✖ |
| Fog Lights | ✔ |
| Antenna | hidden integration mm |
| Sunroof | ✖ |
| Puddle Lamps | ✖ |
| Boot opening | Manual |
| LED DRLs | Higher Variants |
| LED Headlight | ✔ |
| LED Taillight | ✔ |
| ORVMs | Powered & Folding, turn indicators |
| Additional Features | - |
| Safety Feature & Specification | |
|---|---|
| Anti-lock Braking System(ABS) | ✔ |
| Central Locking | ✔ |
| Child safety Locks | ✔ |
| No.of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | ✔ |
| Passenger Airbag | ✔ |
| Day & Night Rear View Mirror | ✔ |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | ✔ |
| Seat Belt Warning | ✔ |
| Door Ajar Warning | ✔ |
| Traction Control | ✔ |
| Tyre Pressure monitoring System (TPMS) | ✖ |
| Engine Immobilizer | ✔ |
| Electronic Stability Control (ESC) | ✔ |
| Front Camera | ✖ |
| Rear Camera | ✔ |
| 360 View Camera | ✖ |
| Blind View Monitor (BVM) | ✖ |
| Anti-Theft Device | ✔ |
| Speed Alert | ✔ |
| Speed Sensing Auto Door Lock | ✔ |
| ISOFIX Child Seat Mounts | ✔ |
| Heads-Up Display (HUD) | ✖ |
| Hill Descent Control | ✔ |
| Hill Assist | ✔ |
| Impact sensing auto door unlock | ✖ |
| Additional Features | - |
| Entertainment & Communication Specification | |
|---|---|
| Radio | ✔ |
| Phone Charging | |
| Bluetooth Connectivity | ✔ |
| Infotainment Screen | 9-inch touchscreen display |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| No.of Speakers | 4 |
| USB Ports | ✔ |
| Speakers | Front & Rear |
| Additional Features | MirrorLink |
| ADAS Feature & Specification | |
|---|---|
| Automatic Emergency Braking | ✖ |
| Forward Collision Warning | ✖ |
| Lane Departure warning | ✖ |
| Lane keep Assist | ✖ |
| Driver Attention warning | ✖ |
| Adaptive Cruise Control | ✖ |
| Adaptive High Beam Assist | ✖ |
| Blind Spot Monitor | ✖ |
| Autonomous Parking | ✖ |
| Additional Features | - |
| Electric Specification | |
|---|---|
| Range | - Km |
| Motor Power | - Kw |
| Motor Type | - |
| Battery Capacity | - kWh |
| Battery Type | - |
| Charging Time (AC) | - |
| Charging Time (DC) | - |
| Charging Port | - |
| Charging Options | - |
| Regenerative Braking | - |
| Regenerative Braking Levels | - |
| Additional Features | - |