
₹ 8.80 - 12.94 Lakh*
* Ex-showroom Price
| Maruti Suzuki Ertiga Key Specification | |
|---|---|
| Engine | 1.5L K15C |
| Power | 101.6 bhp |
| Torque | 139 Nm |
| Mileage | 20.51Kmpl |
| Acceleration(0-100km/h) | ~13-15 Second |
| Top Speed | ~150-170 Kmph |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol, CNG |
| Body Type | MPV |
Maruti Suzuki Ertiga base model price start from ₹8.80 Lakh to ₹12.94 Lakh for the top model in India.
The Maruti Suzuki Ertiga is powered by a 1.5L K15C Smart Hybrid 4-cylinder petrol engine that produces 102 bhp @ 6000 rpm and 136.8–139 Nm of torque at 4300–4400 rpm, giving a mileage of 20.3–20.5 kmpl (ARAI-rated) from a 45-litre fuel tank.
The Ertiga is also available in a 1.5L K15C CNG variant, which produces 86.63 bhp @ 5500 rpm power and 121.5 Nm @ 4200 rpm torque, giving a mileage of 26.1 km/kg.
Maruti Suzuki Ertiga is available in 7 different colour options including Pearl Metallic Dignity Brown, Pearl Metallic Arctic White, Pearl Midnight Black, Prime Oxford Blue, Magma Grey, Pearl Metallic Auburn Red and Splendid Silver.
The 2025 Maruti Suzuki Ertiga has received new updates, with 6 airbags as standard, a 7-inch wireless SmartPlay touchscreen infotainment system, BS6 Phase 2 compliance, push-button start, rear parking camera and a refreshed exterior with LED DRL and alloy wheels.
The Ertiga gets a 7-seater configuration, fold-flat seats, rear AC vents, power steering and ABS with EBD, hill hold assist. The ADAS offering remains basic but the higher trims include driver aids like hill hold and stability control.
Maruti Ertiga LXi (O) – Base Model
Maruti Ertiga VXi (O)
Maruti Ertiga VXi (O) CNG – Top Selling
Maruti Ertiga ZXi (O) – Top Selling
Maruti Ertiga VXi AT
Maruti Ertiga ZXi Plus
Maruti Ertiga ZXi (O) CNG
Maruti Ertiga ZXi AT
Maruti Ertiga ZXi Plus AT – Top Model
| Engine & Transmission Specification | |
|---|---|
| Engine Type | 1.5L K15C |
| Displacement | 1462 cc |
| Max Power | 101.6 bhp |
| Max Torque | 139 Nm |
| No.of Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Turbo charger | No |
| Transmission type | Automatic, Manual |
| Gearbox | 5-Manual / 6-Automatic |
| Drivetrain | FWD |
| Additional Feature | 1.5L K15C ,Smart Hybrid & Naturally Aspirated Engine |
| Fuel & Performance Specification | |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol, CNG |
| Mileage ARAI | 20.51 Kmpl |
| Fuel Tank Capacity | 45 Liters |
| Emission Norm Compliance | BS-VI Phase 2 |
| Top Speed | ~150-170 Kmph |
| Acceleration (0-100) Claimed | ~13-15 Seconds |
| Additional Features | Mileage in Petrol: 20.3–20.51 kmpl, CNG: 26.11 km/kg |
| Suspension, Steering & Brakes Specification | |
|---|---|
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Rear Twist Beam |
| Steering Type | Power Steering |
| Steering column adjustments | Tilt |
| Turning Radius | 5.2 M |
| Front Brake type | Disc Brake |
| Rear Brake type | Drum Brake |
| Front alloy wheel size | 15 Inch |
| Rear alloy wheel size | 15 Inch |
| Additional Features | - |
| Dimension & Capacity Specification | |
|---|---|
| Height | 1690 mm |
| Width | 1735 mm |
| Length | 4395 mm |
| Wheel Base | 2740 mm |
| Kerb Weight | 1205 Kg |
| Boot Space | 209 Liters |
| Seating Capacity | 7 |
| No.of Doors | 5 |
| Ground Clearance | ~185 mm |
| Additional Features | - |
| Comfort & Convenience Specification | |
|---|---|
| Power Steering | ✔ |
| Air conditioner | ✔ |
| Heater | ✔ |
| Height Adjustable Drive Seat | ✔ |
| Ventilated Seats | ✖ |
| Heated Seats | ✖ |
| Massage Seats | ✖ |
| Electric Adjustable Seats | ✖ |
| Automatic Climate Control | Higher Variants |
| Air quality control | ✖ |
| Accessory Power Outlet | ✔ |
| Venity Mirror | ✔ |
| Rear Reading lamp | ✔ |
| Rear Seat Headrest | ✔ |
| Adjustable Headrest | ✔ |
| Rear Seat Center Arm Rest | ✔ |
| Height Adjustable Front Seat Belt | ✔ |
| Rear AC Vents | ✔ |
| Lumbar Support | ✖ |
| Parking Sensors | Rear |
| Foldable Rear Seat | ✔ |
| Keyless Entry | ✔ |
| Engine Start/Stop Button | ✔ |
| Voice Commands | ✔ |
| USB Charger | ✔ |
| Center Console Armrest | ✔ |
| Gear Shift Indicator | ✔ |
| Rear Curtain | ✖ |
| Drive Modes | ✖ |
| Idle Start-Stop System | ✔ |
| Automatic Headlight | ✔ |
| Follow me Home Headlamps | ✔ |
| Power Windows | ✔ |
| Additional Features | - |
| Interior Features & Specification | |
|---|---|
| Tachometer | Semi-Digital |
| Leather wrapped Steering Wheel | ✔ |
| Gear-shift selector | ✔ |
| Upholstery | Fabric upholstery |
| Glovebox | Cooled |
| Cigarette Lighter | ✖ |
| Digital Odometer | ✔ |
| Digital Instrument Cluster | ✔ |
| Additional Features | - mm |
| Exterior Feature & Specification | |
|---|---|
| Adjustable Headlights | ✔ |
| Rain sensing Wiper | ✖ |
| Rear Window | Wiper |
| Alloy Wheels | ✔ |
| Rear Spoiler | ✔ |
| Outside Rear View Mirror Turn Indicators | ✔ |
| Roof Rails | ✖ |
| Fog Lights | ✔ |
| Antenna | Shark Fin mm |
| Sunroof | ✖ |
| Puddle Lamps | ✖ |
| Boot opening | Manual |
| LED DRLs | ✔ |
| LED Headlight | ✖ |
| LED Taillight | ✔ |
| ORVMs | Powered & Folding |
| Additional Features | projector halogen headlamps |
| Safety Feature & Specification | |
|---|---|
| Anti-lock Braking System(ABS) | ✔ |
| Central Locking | ✔ |
| Child safety Locks | ✔ |
| No.of Airbags | 6 |
| Driver Airbag | ✔ |
| Passenger Airbag | ✔ |
| Day & Night Rear View Mirror | ✔ |
| Electronic Brakeforce Distribution (EBD) | ✔ |
| Seat Belt Warning | ✔ |
| Door Ajar Warning | ✔ |
| Traction Control | ✖ |
| Tyre Pressure monitoring System (TPMS) | ✖ |
| Engine Immobilizer | ✔ |
| Electronic Stability Control (ESC) | ✖ |
| Front Camera | ✖ |
| Rear Camera | ✔ |
| 360 View Camera | ✖ |
| Blind View Monitor (BVM) | ✖ |
| Anti-Theft Device | ✔ |
| Speed Alert | ✔ |
| Speed Sensing Auto Door Lock | ✔ |
| ISOFIX Child Seat Mounts | ✔ |
| Heads-Up Display (HUD) | ✖ |
| Hill Descent Control | ✖ |
| Hill Assist | ✖ |
| Impact sensing auto door unlock | ✔ |
| Additional Features | - |
| Entertainment & Communication Specification | |
|---|---|
| Radio | ✔ |
| Phone Charging | Wireless |
| Bluetooth Connectivity | ✔ |
| Infotainment Screen | 7-inch touchscreen higher trims |
| Connectivity | Android Auto, Apple CarPlay |
| No.of Speakers | 4 speakers |
| USB Ports | |
| Speakers | Front & Rear |
| Additional Features | - |
| ADAS Feature & Specification | |
|---|---|
| Automatic Emergency Braking | ✖ |
| Forward Collision Warning | ✖ |
| Lane Departure warning | ✖ |
| Lane keep Assist | ✖ |
| Driver Attention warning | ✖ |
| Adaptive Cruise Control | ✖ |
| Adaptive High Beam Assist | ✖ |
| Blind Spot Monitor | ✖ |
| Autonomous Parking | ✖ |
| Additional Features | - |
| Electric Specification | |
|---|---|
| Range | - Km |
| Motor Power | - Kw |
| Motor Type | - |
| Battery Capacity | - kWh |
| Battery Type | - |
| Charging Time (AC) | - |
| Charging Time (DC) | - |
| Charging Port | - |
| Charging Options | - |
| Regenerative Braking | - |
| Regenerative Braking Levels | - |
| Additional Features | - |